КОМПЛЕКСНО ПРОЕКТИРАНЕ И СТРОИТЕЛСТВО НА ЖИЛИЩНИ СГРАДИ - МОНОЛИТНИ И СГЛОБЯЕМИ

ВТОРИ ЕТАП - СТРОИТЕЛСТВО

Строителен процес

а) За началото на строежа съобразно издаденото разрешение за строеж се счита денят на съставяне на протокола за откриване на строителна  площадка и определяне на строителна линия и ниво, а когато такъв не се изисква - датата на заверка на заповедната книга
б) Откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво се извършва при влязло в сила разрешение за строеж и в присъствието на служители от общината, от лицето, упражняващо строителен надзор за обекта или от техническия ръководител за строежите от пета категория.
в) За откриването на строителната площадка определянето на строителната линия и нивото се съставя протокол с означение на регулационните и нивелетните репери.
г) Протоколът за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво се съхранява безсрочно в архива на администрацията, която е издала разрешението за строеж. Препис от протокола се съхранява от възложителя или от лицето упражняващо, строителен надзор.
д) Условията и редът за осъществяване на авторски надзор по време на строителството се определят чрез договор между възложителя и проектанта. Авторския надзор по част "Конструктивна" е задължителен за всички строежи
е) Предписанията на архитекта, свързани с авторското му право, за точното спазване на изработения от него инвестиционен проект се вписват в заповедната книга и са задължителни за останалите участници в строителството.
ж) Лицето, упражняващо строителен надзор, подписва всички актове и протоколи по време на строителството, необходими за оценка на строежите, относно изискванията за безопасност и за законосъобразно изпълнение.

Какво означават различните етапи в строителството: акт 14, акт 15, акт 16

Ако ви предстои покупка на жилище или друг вид имот, със сигурност ще се сблъскате с понятията акт 14, акт 15 и акт 16. Това всъщност представляват основните етапи, през които минава една сграда преди в нея да могат да се нанесат новите й собственици. Издаването на отделните актове в строителния процес е описано в една от наредбите към Закона за устройство на територията (ЗУТ). Изискванията са различни в зависимост от категорията на обекта. Съвременното жилищно строителство най-често попада в т.нар. четвърта и пета категория строежи, в по-редки случаи и в трета, когато обектът е по-голям.

Целта на актовете 14, 15 и 16 е да се упражнява контрол върху отделните етапи от строителните и монтажните дейности, за да бъдат те извършени според действащата нормативна уредба.

Акт 14e първият механизъм, упражняващ контрол върху строителните дейности и издаването на този документ се прави след като конструкцията на сградата бъде приета. Акт 14 се получава, когато сградата достигне до етапа на т. нар. „груб строеж”.  Този акт е от голяма важност най-вече, защото получаването му всъщност удостоверява правото на строеж. Заедно с акта за констатиране се издава и удостоверение от общинската администрация по чл. 181, ал. 2 от ЗУТ.

След издаването на акт 14 следва получаването на акт 15. С него се установява, че сградата е напълно завършена. Документът се подписва, както от компетентните длъжностни лица, така и от собствениците на обекти в сградата. Чрез съставянето на този акт се извършва предаването на строежа и строителната документация  от строителя на възложителя. Документът трябва да съдържа в себе си описание на договорите за изпълнение на строителството, строителни книжа, актове, протоколи и дневници по време на сторителството, декларации за съответсвие на вложените строителни материали, документация за проведени изпитвания, измервания или други дейности, които доказват, че обектът е изпълнен правилно. Мястото и околното пространство се описват и се проверява дали те са възстановени в първоначалния си вид преди стартиране на строителните дейности. Прави се опис също и на неизвършени дейности или такива, чието извършване не е одобрено и тези проблеми следва да бъдат изчистени до момента на подаване на искане за издаване на разрешение за ползване на обекта.

Последният от актовете – акт 16 – се издава, за да удостовери и за да даде разрешение за ползване на една сграда, което е свързано с възможността сградата да бъде въведена в експлоатация и да може редовно да се живее в нея.Това разрешение за ползване е завършващият акт, който финализиравсяко строителство и то удостоверява, че действително обектът, за който се отнася, е годен да бъде въведен в експлоатация, т.е. годен да се живее в него.Този документ се издава, след като се установи, че за строителството има одобрен проект и то е извършено напълно съобразено с одобрения инвестиционен проект и са  удостоверени  правата на собственост.  
Липсата на издадено разрешение за ползване е знак, че в документацията за строеж на сградата съществува определен проблем като например несъответствие между одобрени проекти и реално изпълненото строителство, строителство без предварително одобрен проект и неузаконяването му. Информация дали има издадено разрешение за ползване на дадена сграда може да бъде взета от Районна дирекция за национален и строителен контрол или от продавача на обекта.

В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.